Domowa pasta do zębów bez fluoru na bazie oleju kokosowego

Domowa pasta do zębów bez fluoru na bazie oleju kokosowego

Dostępne w sklepach produkty do pielęgnacji zębów i jamy ustnej to mocno chemiczne receptury zawierające m.in. siarczany i fluorki. Codziennie przyjmujemy fluor w różnej postaci, chociażby w wodzie z kranu. Nadmiar fluoru może szkodzić, dlatego warto ograniczać jego użycie chociażby w paście do zębów. Idealnym zamiennikiem dla sklepowej pasty do zębów jest olej kokosowy.

Z czego wykonać domową pastę do zębów?

Olej kokosowy (ćwierć szklanki) – to najważniejszy składnik domowej mieszanki do oczyszczania zębów, który stanowi bazę produktu. Ma maślaną konsystencję, która nada produktowi końcowemu formułę pasty. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, dlatego olej kokosowy to sprzymierzeniec w walce z próchnicą. Oprócz tego odżywia i wzmacnia dziąsła eliminują problem np. krwawienia.

Soda oczyszczona (pół szklanki) – to składnik, który warto zastosować z trzech podstawowych powodów: jest bardzo dobrym materiałem ściernym, neutralizuje kwasy produkowane w jamie ustnej nadają zasadowego pH i bardzo dobrze pochłania zapachy, a więc odświeża oddech.

Ksylitol (4-5 łyżek) – to dodatek, który wspiera działanie sody oczyszczonej działając na podobnej zasadzie. Działa przeciwpróchnicowo, eliminuje płytkę nazębną, wzmacnia mineralizację szkliwa oraz blokuje rozwój szkodliwych bakterii.

Olejek miętowy lub goździkowy (1 łyżeczka) – to składnik dodatkowy, który nadaje odświeżającego smaku i zapachu. Można go pominąć.

Jak przygotować domową pastę do zębów z oleju kokosowego?

Przygotowanie naturalnej i bezpiecznej pasty do zębów na bazie oleju kokosowego nie jest problematyczne. Wszystkie składniki należy po prostu wymieszać ze sobą do momentu uzyskania pasty o jednolitej konsystencji. Ze względu na stałą konsystencję oleju kokosowego należy poświęcić na mieszanie dłuższą chwilę, aby mieć pewność, że soda i ksylitol dokładnie połączyły się z tłuszczem. Pastę zaleca się przechowywać w zamknięty słoiczku, z którego palcem można nabierać ją na szczoteczkę lub bezpośrednio na zęby. Produktu nie trzeba trzymać w lodówce, ponieważ olej kokosowy jest trwałym olejem.